0216 533 8888 | info@onlinetelekom.com.tr


VoIP Nedir?

"VOICE OVER IP", internet üzerinden telefon görüşmesi yapabilme imkanı sunan bir haberleşme teknolojisidir. Sesin voip cihazları sayesinde sıkıştırılarak eş zamanlı olarak hedef noktaya kadar internet üzerinden veri olarak gönderilmesi, hedef noktada sıkıştırılmış olarak gelen sesin eş zamanlı olarak açılarak görüşmenin yapılmasını sağlayan protokollerin bütünüdür. Ses iletişimine yeni bir boyut getiren VOIP teknolojisi kullanan IP telefonlar, farklı bir telefon santrali kullanmasına gerek kalmadan mevcut internet ağını kullanan cihazlardır. İnternet protokolü üzerinden gerçek zamanlı ses iletimi sağlayan altyapıyı firmanızın altyapısına entegre ederek, iletişim maliyetlerinizi düşürebilir ve rekabet gücünüzü arttırabilirsiniz .

 

 

VoIP Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

  • Günümüzde kullanınan telefon şebekeleriyle sağlanan ses hizmetinden çok daha düşük bir maliyete sahiptir. Yakın veya uzak mesafeler ile telefon iletişim maliyeti çok daha ucuz ya da bedava olabilmektedir.
  • VOIP cihazlarının işgal ettiği bant genişliği çok düşüktür. Bu sebeple kullandıkları data hatlarında herhangi bir yavaşlamaya neden olmazlar .
  • VOIP teknolojisi ile çalışan ürünler kolay bir şekilde mevcut sisteme entegre edilebilir.
  • Düşük yatırımı maliyeti ile kesintisiz ve yüksek ses kalitesine erişebilinir.
  • Farklı birimlerde farklı santraller kullanılmasına gerek kalmamaktadır. Çünkü merkezi anahtarlama mantığı ile çalışır.
  • Telefon desteklerse, bir telefona birden fazla hat ataması yapılabilir.
  • IP telefonlar , PSTN (genel anahtarlı telefon ağı) telefonlarla yapılamayan çok katılımcılı telefon görüşmesi yapma imkanı sağlar.

 

 

VoIP Kullanım Alanları

Büyük ya da küçük ölçekli şirketler , kendi sınırları içerisinde bedava ve şehirler arası ya da ülkeler arası haberleşmelerde ise konuşma maliyetlerini düşünerek konuşmak için VOIP teknolojisinden yararlanılır. Üniversitede, hastaneler, kamu kuruluşları, bankalar, çağrı merkezleri Voip teknolojisi kullanan şirketlere örneklerden bir kaçını oluşturmaktadır .